Co na srdci ...

Vánoční trhy 2019…

23. 12. 2019

Ahoj,

také si myslíte, že Vánoce jsou jedním z nejlepších období v roce?! Já teda rozhodně! Letos jsem se rozhodla, že si chci ty Vánoce užít ještě víc než kdy jindy! Loni jsem totiž Vánoce téměř neslavila, jelikož jsem byla na studijním pobytu v Číně…

Co podle mého názoru k Vánocům neodmyslitelně patří?! Návštěva vánočních trhů. V dnešním článku vám proto napíšu své letošní tipy, které vánoční trhy rozhodně nevynechat!

Trhy na Staroměstském náměstí v Praze

Ano… Je to klišé, ale vlastně krásný klišé! Trhy na Staromáku prostě nejde nezmínit, jelikož je třeba jen z fotek zná prostě každý Čech. Pro mě je prostě trdelník na Staromáku už taková tradice. Ale… Samozřejmě že ta neskutečná popularita trhů na Staromáku trochu kazí jejich atmosféru…

Na těchto trzích totiž jen zřídka kdy uslyšíte češtinu. Mnohem víc to totiž bude ruština nebo angličtina. Prostě skoro samí turisté. A dost často šílené davy. Jak se ale davům nejlépe vyhnout?

  • Nechodit na rozsvicení vánočního stromu! – Byla jsem tam jednou, ještě omylem a byl to vážně masakr se k tomu Staromáku jen dostat 😀
  • Všední dny jsou nej! – Jelikož mám školu hned vedle, dost často chodím kolem Staromáku ve všední dny, a musím proto zkonstatovat, že ve všední dny se tam dá mnohem lépe dýchat.
  • Bez světel, ale za to s klidem! – Asi není žádným překvapením, že většina lidí chodí na vánoční trhy až navečer. Pokud si proto chcete ušetřit nějaký ten nechtěný kontakt, pár šlápnutí na nohu a polití svařákem, vyražte ještě za denního světla.
  • Tip pro instagramery: Na fotky bez lidí jedině v noci 😀 Pozn. red.: Když tedy nejste tak líný jako já.
Někdy je plno…

Jak se na trhy dostanete? Stačí se jen dostat do centra města – třeba na stanici metra Můstek nebo Staroměstká, odkud je to jen pár kroků. A pokud se vydáte z Václaváku a hledáte trochu klidnější cestu, vyhněte se hlavní turistické uličce (tu poznáte lehce podle davů lidí) a zvolte radši nějakou postranní ulici.

Co k trhům na Staroměstském náměstí ještě dodat? Snad jen… Počítejte s cenami centra Prahy (ale to asi ví už každý, nebo ne?!). Za klasický trdelník pro příklad zaplatíte cca 70 Kč a za stejnou cenu si můžete koupit i svařák.

Jako největší plus těchto trhů bych uvedla jejich rozlohu, celkovou atmosféru a neskutečnou fotogeničtnost náměstí. A ten vysoký vánoční strom, který je letos vyzdoben do andělské tématiky na mě taky vždycky udělá super dojem. Na Staromáku se nachází i podium, kde v určité časy probíhají různá vystoupení.

Trhy na Míráku

Pokud chcete navštívit vánoční trhy v Praze, ale úplně si neužíváte hektičnost, stres a turisty, vyražte na Náměstí Míru. Tyhle trhy jsou od centra města, co by kamenem dohodil a navíc se nachází hned na zastávce metra, tramvaje i autobusu. Dostupné jsou proto naprosto parádně.

Trhům na Míráku jednoznačně dominuje překrásný kostel sv. Ludmily. Nejen díky tomuto kostelu jsou zdejší trhy tak hezké. No a jejich výzdoba se letos taky povedla. Navíc bych vyzdvihla, že na těchto trzích narazíte spíše na “místňáky”, a tak si budete konečně připadat jako v ČR.

Jejich dalších nespornou výhodou jsou určitě krapet nižší ceny. I když… Pořád je to Praha, takže i tak jsou ceny trochu vyšší, ale třeba svařák tam koupíte za hezkých 50 Kč. Oproti Staromáku jsou ale trhy o dost menší, což jim ale rozhodně neubírá na jejich nezaměnitelné atmosféře.

Trhy v Českých Budějovicích

Trhy v Českých Budějovicích, které se pořádají na Náměstí Přemysla Otakara II., mě neskutečně překvapily. Jsou totiž nádherné! A oproti Praze navíc klidné, kdy skoro zapomenete na všechen ten předvánoční stres.

Na trzích už asi tradičně natrefíte na všemožné stánky s jídlem, pitím a různými dekoracemi, jenže to není všechno… V Českých Budějovích mají totiž i kluziště, kde si můžete půjčit brusle a užít si ty “vánoční vibes” zase trochu jinak. A kdyby bruslení nebylo zrovna pro vás, můžete si poslechnout různé umělce, které se vám představí na tamním podiu.

A co ceny? O tolik levněji to v Českých Budějovích nemají. Svařák jsme opět kupovali za 50 Kč a trdelník za 60. Co ale navíc doporučuji je třeba tenhle skvělý langoš!

Dánsko: Tivoli

Letos jsem sice hrozně chtěla jet na trhy třeba do Vídně nebo do Drážďan, ale bohužel mi to z více důvodů nevyšlo. Zábavní park Tivoli v Dánsku mi to ale krásně vynahradil. V Tivoli sice nenajdete ty typické vánoční trhy, jaké běžně známe, ale celý tenhle zábavní park je tak úžasně vánočně vyzdoben, že nebudete vědět, kam koukat dřív.


Tolik světýlek jsem v životě snad nikdy neviděla. Celé místo je navíc krásně provoněné punčem, svařákem a různými dobrotami… A že zrovna nebyl sníh? Nevadí… Mají umělý! 😀

Do Tivoli se sice platí vstupné, které tedy opravdu není nejlevnější (ale co v Dánsku je?!) – platí se 130 – 140 dánských korun za osobu bez atrakcí (1 dkk odpovídá asi 3,5 Kč). Ale myslím, že vstupné opravdu stojí za to. V Tivoli se ještě každý den konají různá představení, divadla a můžete se třeba i vyfotit se Santa Clausem. 😀

Letos mě žádné místo vánočně nenavnadilo víc než právě Tivoli, pokud se proto někdo z vás vydá ve vánoční čas do Dánska, Tivoli je perfektní místo na užití si vánoční atmosféry!


Tohle jsou moje letošní doporučení na místa, kde se nejlépe naladit na Vánoce. A jaká jsou ty vaše? Dejte mi vědět třeba do komentářů nebo na můj Instagram.

Vím, že dnes je už jen den do Vánoc, a já tak s tímhle článkem přicházím možná až moc pozdě, ale nezapomínejte, že trhy jsou většinou otevřené ještě první týden v lednu (do Tří králů), tak proč po svátkách ještě někam nezajít a trochu si neprodloužit ten vánoční čas?!

Teď mi nezbývá než vám všem popřát ty nejkrásnější a nejpohodovější svátky, které si užívejte ve zdraví a v okruhu těch nejbližších.

Já se na vás budu těšit zase u dalšího článku 🙂 .

Tak ahoj,

Vaše Daniela

Žádné komentáře

Napsat komentář