Co na srdci ...

Co dělat při lockdownu #2 – Naše nejoblíbenější společenské hry…

22. 4. 2021

Ahoj! Zdravím vás u dalšího článku. Situace s pandemií se sice začíná pomalu zlepšovat (ťuk,ťuk, ťuk), ale i tak zatím není moc kam jít a co dělat. My proto během pandemie začali trávit víkendy či večery s přáteli a rodinou hraním společenských her. Někdy si sice říkáme, že jsme skoro jako důchodci, ale hry jsou vlastně super zábava – dáme si k tomu skleničku, nějaké mlsání a kecáme o uplynulých dnech… No a dnes vám dám tipy na naše nejoblíbenější a nejčastěji hrané společenské hry. 🙂 Tak se hezky usaďte a jdeme na to! 🙂

Abych řekla pravdu, tak úplně nejčastěji hrajeme žolíky na body 😀 Ale to zná asi každý a nemá cenu to tu dlouze rozebírat. Naší další oblíbenou klasikou jsou pak Activity. Výborná party hra, kdy se člověk pořádně zasměje nad tím, jak někdo (ne)umí malovat, vysvětlovat nebo předvádět 😀 Sem tam si zahrajeme také Monopoly, jenže to je hra relativně na dlouho, a hodí se jí tedy hrát pouze tehdy, když máte hodně volného času 🙂 Někdy si zahrajeme taky Dobble, postřehovou hru jejíž cílem je co nejrychleji najít stejný symbol na kartičkách. Tyto hry jsou takovou klasikou, a proto se teď přesuneme ke hrám, které mohou být pro někoho z vás novinkou.

BANG!

Bang! jsem hrála ještě jako malá holka na dětských táborech. Jedná se o karetní hru s tématikou divokého Západu pro minimálně 4 hráče, ve které proti sobě navzájem bojují bandité a “ruka spravedlnosti” (šerif a jeho pomocníci). Hra je naprosto skvěle vymyšlená, a proto se u ní nebudete nudit, kdy například pokaždé máte nejen novou roli (bandité vs. správňáci), ale také si vždy vybíráte postavu s nějakou vyjímečnou schopností, za kterou pak hrajete. Princip hry je jednoduchý – útočit na své nepřátele, chránit své spojence a při nejlepším zůstat jako poslední ve hře.

Na Bangu! je taky skvělé to, že k němu existuje hned několik rozšíření, které hru povznesou zase úplně jinam a hra je pak napínavější, složitější, zajímavější, no a zároveň taky delší. Pokud vás Bang! zaujal, ale nemáte zase tolik přátel, kteří by si s vámi chtěli zahrát, existuje také verze Bangu! Duel, který je klasickému Bangu! hodně podobný. Zároveň má však některé karty zcela jiné, a tak chvíli trvá, než se člověk zorientuje a na styl Duelu si zvykne.

Krycí jména

Tahle hra pro mě byla ještě před nějakou dobou úplnou novinkou. Nejdříve jsem byla ke Krycím jménům trochu skeptická, protože u nich musí člověk hodně zapojit hlavu, ale nakonc mě chytly téměř okamžitě a teď jsou jednou z mých nejoblíbenějších her, jelikož se u nich člověk skvěle nasměje.

Ve hře proti sobě stojí dva týmy (modří a červení), přičemž v každém týmu musí být minimálně dva hráči. Týmy spolu soupeří v tom, kdo nejdříve odhalí své tajné agenty. Tajní agenti jsou ale skryti pod krycím jménem. Kapitán každého týmu má mapu, na které je vyznačeno, jací tajní agenti patří k nim do týmu. Kapitán dává svému týmu nápovědu – jedno slovo, které spojuje co nejvíce kartiček, pod kterými jsou ukryti tajní agenti. Vyhrává tým, který co nejdříve najde všechny své tajné agenty. Ale pozor! Pokud hráči krycí jméno agenta správně neuhodnou, mohou odkrýt agenta protihráčů, narazit na náhodného kolemjdoucího nebo odhalit nájemného vraha, čímž hra končí a tým prohrává.

Na internetu jsem zjistila, že i tato hra má verzi pouze pro dva. Tu jsme však zatím nezkoušeli, a proto vám ji nemohu s klidem doporučit.

Dobyvatel

Tato vědomostní hra navazuje na svou online internetovou verzi. Jedná se o vědomostní hru, ve které proti sobě hrají 3 týmy (min. počet hráčů v jednom týmu je 1). Hráči odpovídají na otázky z několika okruhů (např. zeměpis, biologie, sport, literatura, historie, všeobecný přehled apod.), a pokud odpoví správně, zabírají si některé strategické území na herním plánu. Když jsou v prvotní fázi hry obsazena všechna území, nastává pak druhá fáze hry, kdy na sebe útočí hráči navzájem, aby si vybojovali další území, a stali se tak vítězi hry.

V této deskové hře si můžete zvolit rychlejší nebo pomalejší verzi hry, což záleží na tom, kolik máte na hraní zrovna času. Stejně tak má tato hra dvě varianty map území – Českou republiku nebo mapu světa. Hra je skvělá na rozšíření vědomostí, kdy se člověk dozví mnoho nového. Pokud se bojíte, jestli máte k hraní Dobyvatele potřebné znalosti, tak nezoufejte-většina odpovědí na otázky je formou výběru možností A, B, C, D či tipovací otázky, kde se jen málokdy stane, že budete znát přesnou odpověď, a záleží tak především na tom, jak umíte tipovat nebo jaké máte štěstí.

Různé párty hry

Máte přátelský sedánek a nevíte, co dělat? Zkuste nějakou párty hru. Nemám pro vás konkrétní příklad, ale zkuste improvizovat… Anebo hledejte v aplikacích do mobilu. Dá se v nich totiž najít spousta párty her, které jsou jednoduché a alespoň na chvíli se nad nimi zabavítě. V internetových obchodech s aplikacemi se dá najít verze Activit, Flašky, her Nikdy jsem, Hádej kdo apod. Jejich základní verze bývají většinou zdarma a jsou to většinou fajn oddechové hry, které vás dokážou hezky zabavit. I když někdy člověk musí opravdu hledat… A pokud nechcete mít v ruce mobil, vemte do ruky tužku a papír a vymyslete si vlastní hru! 🙂


To je pro dnešní článek vše. Myslím si, že v budoucnu by ještě mohl vyjít článek s tipy na další hry, protože her existuje opravdu mnoho a my určitě chceme brzy vyzkoušet nějaké nové… A jaké jsou vaše nejoblíbenější hry?? Hráli jste již nějakou hru, o které píši v dnešním článku a jak se vám líbila? Dejte mi vědět do komentářů, nebo mi napište na můj Instagram. Já se na vás budu těšit zase příště!
Mějte se krásně,

Vaše Daniela

4 Komentářů

 • Odpovedet Journey to experience 26. 4. 2021 at 19:10

  Activity jsou super hra! Hrajeme ji pravidelně vždy na Silvestra a vždy se u ní neskutečně zasmějeme, hlavně teda u pantonima (které jé mé nejmíň oblíbené 😄). Dobble jsem dostala k Vánocům, ale zatím jsme jej nehráli, ale postřehové hry jsou super, takže věřím, že to bude taky sranda 😄. Když je čas, tak si rádi zahrajeme například Dostihy a sázky, ale ty jsou na dlouho a proto je potřeba toho času dost. Dále taky člověče nezlob se, které nikdy nezklame nebo klasicky karty – prší 🙂 a nebo si rádi zahrajeme vědomostní hru Naše století (za nasbírané bodíky v Albertu 🙈)

  • Odpovedet Beyond Ela 29. 4. 2021 at 11:41

   Přesně tak! Activity jsou super. A já naopak pantomimu žeru, přijde mi to hrozně vtipný 😀 🙂 Ty joo…hru Naše století ani neznám! 🙂

 • Odpovedet Petra 25. 4. 2021 at 13:58

  Super! Ďakujem za inšpiráciu 🙂

  FRENCHSTYLE | Sleduj ma na Instagrame! ♥

  • Odpovedet Beyond Ela 29. 4. 2021 at 11:40

   Taky děkuji! 🙂 🙂

  Napsat komentář