Na cestách ...

Autem po Sardínii II. – Východní pobřeží

25. 9. 2019

Po skvěle strávených dvou dnech na západním pobřeží Sardinie, o kterých jsem vám psala v předchozím článku tady, jsme přejížděli na opačnou stranu ostrova-na východ do oblasti Costa Smeralda. O Costa Smeraldě se říká leccos, nejčastěji ale uslyšíte, že jde o předražené letovisko, kam za dovolenou létají především všemožné celebrity, proto jsme byli zvědaví, jak se to na Costě Smeraldě cenově ve skutečnosti pohybuje a pokud bude znatelný nějaký větší cenový rozdíl oproti jiným oblastem. Jak to nakonec dopadlo se už brzy dozvíte… Pokud jste si už na základě minulého článku říkali, kolik nádherných míst se dá na západě navštívit, tak na východě jich rozhodně není o nic méně! No uvidíte sami… 🙂


Na východ jsme vyrazili hned ráno, protože cesta měla zabrat přes dvě hodiny. Bála jsem se, že to bude nuda, ale pokud jsem si někdy uvědomovala, jak je Sardinie různorodý ostrov, bylo to právě během této cesty.

Nejdřív moře, pláže, palmy, pak najednou “Alpy”, skály, krávy, ovce, pak zase všude opuncie ála Mexiko a to je ještě ten menší výčet všech podob Sardinie… Člověk během cesty fakt neví kam koukat dřív. 🙂

Cala Gonome

Naše první zastávka byla v Cala Gonome, kdy jsme se nejprve vydali do menšího mořského akvárka, abychom měli trochu změnu.

Pak jsme si prošli přístav, kde jsme si dali super oběd. Po obědě už byl čas, abychom navštívili další z nejznámějších pláží na ostrově – Cala Lunu.

Cala Luna

Hned na úvod jedna menší nevýhoda… K této pláži se bohužel nedostanete jen tak autem, a musíte si proto zvolit jednu z těchto variant. Ta první je asi dvouhodinový hike. Druhá varianta je proto podle mě o dost lepší a záživnější-plavba lodí. Jízdenku si koupíte v přístavu, kde i pohodlně a za pár euro zaparkujete.

Plavba takovou menší lodí na Cala Lunu trvá asi 20 min a za zpáteční jízdenku zaplatíte jen 5 Eur. Během plavby se můžete kochat pohledy na útesové pobřeží a jeskyně, kterými je tato oblast proslulá, a i proto tak navštěvovaná.

Cala Luna je fakt krásná! Navíc je dost velká a široká, takže se i ti turisté pěkně rozprosřou. Navíc je na ní hned několik opravdu velkých jeskyní a útesů. Pokud jste horolezci, přišli byste si tu na své 😀 .

Cala Brandinchi – Lu Impostu

Pokud se stejně jako my budete chtít vykoupat a užít si sluníčka v oblasti San Teodoro, nejspíše se vydáte k populární pláži Cale Brandinchi. Při návštěvě této pláže si ale připravte celkem dost peněz na parkování. Na plážovém parkovišti totiž zaplatíte 2,5 Eur za hodinu. V den, kdy jsme tam byli my, navíc všude visely cedule s varováním o přeplněných pláží. Našemu dojmu z tohoto místa nepomohlo ani to, že všechny řidiče na parkovišti nutili přeparkovávat, aby kolem aut nebylo ani o centimetr navíc… No co si budem. Na pláž jsme nešli zrovna s velkým očekáváním…

V lokaci je opět hned několik pláží a my se právě kvůli návalu lidí vyhli té nejznámnější – Cale Brandinchi – a šli jsme na pláž jménem Lu Impostu, kde nebylo tolik lidí. Pláž to byla fajn, jen asi nic extra, protože abych byla upřímná, tato pláž se mi do hlavy nijak nezapsala a celkem dlouho jsem lovila v paměti i ve fotkách, co to je vůbec za pláž. 😀

Pokud sem zavítáte, tak chybu určitě neuděláte. Moře je tu totiž opět krásné, ale to je prostě Sardinie. Pokud ale nemáte času nazbyt, doporučila bych radši zastavit někde jinde.

Porto Istana

Pláž v Porto Istana ve mě oproti předchozí pláži zanechala hluboké vzpomínky. Pláž to byla vyloženě nádherná. Fotogenická, s vodou a pískem lepším než v Karibiku. Prostě skvělé místo na relax a na válení se v opravdu teplé a vyhřáté vodě, která je navíc dlouhou dobu krásně mělká. Tohle byl pro mě opravdový ráj, a to i když jsme byli na pláži trochu “nahuštění”.

Oproti ostatním zastávkám jsme tady strávili hodně času, a tak jsme se konečně zrelaxovali a dopřáli si i nějakou tu Ichnusu (sardinské pivo) s hot dogem z plážového baru. Navíc nás ani nehonil čas kvůli parkování, kdy se nám podařilo zaparkovat bezplatně podél silnice a to hned naproti placenému parkovišti.

Porto Istanu během svého putování rozhodně nevynechejte. Věřím, že vás také nezklame. 🙂

Olbia

Největším městem, které jsme navštívili, byla Olbia. Tohle 60 tisícové město nás sice nenalákalo na první pohled, o to víc jsme pak ale byli mile překvapeni. O Olbii jsem měla dost předsudků, hlavně co se cen týče, jelikož se jedná o opravdové centrum již zmíněného Smaragdového pobřeží, které je považováno jako ráj pro zbohatlíky. Ceny se tu ale od ostatních míst značně neliší a luxusem město také zrovna neoplývá.

Večer ve městě jsme si pěkně užili, kdy jsem hlavně ocenila změnu od všeho toho koupání. Alespoň jednou jsem si i udělala make-up a trochu se vyfikla. Prošli jsme si městečko, vyfotili se u ruského kola, zašli na super večeři a nakonec nakoupili nějaké suvenýry ve stáncích. Prostě dovolenkový večer jak má být.

Většinou vám nikdy nedávám doporučení na nějaké restauce nebo podniky, protože my dost často prostě neplánujem a zalezem do první restaurace, kterou potkáme, a proto během cest nenarazíme na tolik vyjímečných podniků, které by stály za zmínku. U Olbie ale udělám vyjímku a jeden “gastro typ” vám tu nechám. Jedná se o gelaterii, která se tedy nenachází zrovna v centru, ale pokud budete tak jako my ubytovaní poblíž, stavte se tam. My ji měli asi 10 m od ubytování a o tom, že bude skvělá, svědčilo i to, že v 11 večer praskala ve švech, ale hlavně! Osazenstvo se skládalo především z “místňáků”. Gelaterii Panna & Caffe Olbia doporučuji rovnou všema dvaceti! Velké porce zmrliny, super ceny a výýýborné příchutě!

A pokud by vás zase zajímalo, kde jsme byli ubytování tentokrát, tak jsme opět hledali přes booking, kde jsme vybrali ubytování u jedné Italky skoro doma-Short let. Ubytování bylo moc fajn, jen já mám možná radši trochu té anonymity.

Další den byl znovu ve znamení přejezdu. Jede se na sever!

Pokračování příště…


I z východního pobřeží jsem vše pečlivě zaznamenávala na Stories na svém Instagramu, kde doufám, že mě už všichni sledujete a pokud ne, uděláte mi velkou radost, pokud to napravíte.

Na závěr opět pro představu přikládám menší mapu.

Já se na vás budu těšit zase u dalšího článku.

Vaše Daniela

Žádné komentáře

Napsat komentář