Čína...

Poprvé do Číny? Tohle bys měl/a vědět… Vol. II

26. 11. 2019

Ahoj!
Druhý díl článku o tom, na co se připravit před cestou do Číny, je tu! Ten první, ve kterém shrnuji ty nejzákladnější praktické tipy, si můžete přečíst tadyV dnešním článku se blíže dozvíte vše potřebné o placení, utrácení a nakupování.

#6 – Peníze…

* Výměna peněz…

V Číně se platí čínskými jüany CNY (oficiálním názvem jako žen-mi-pi, zkracováno RMB), při čemž jeden jüan je něco přes 3 Kč. Kde a jak si čínské jüany vyměnit? V ČR bohužel neexistuje mnoho variant. Nejlepší možností by bylo mít známé, které vám jüany smění. Já ale doporučuji se směnou peněz počkat až do Číny, kdy si nejlépe vyměníte eura nebo americké dolary. Ty lze vyměnit hned na letišti a někdy i na hotelu. Na těchto místech ale musíte počítat s určitou přirážkou. Je proto lepší si vyměnit jen nějaké drobné, než se dostanete do banky, ve které peníze směníte o něco výhodněji.


Pozn.: V Číně na ulicích nepotkáte směnárny, a proto musíte do banky, kdy celý proces směny trvá relativně dlouhou dobu.

* Výběry z bankomatů

Další a pohodlnější možností, jak získat jüany, je vybrat si peníze z bankomatu. V tomhle případě ale musíte mít na paměti několik věcí. Ne všechny čínské bankomaty přijímají zahraniční karty. Dobré zkušenosti mám s bankomaty Bank of China, ICBC a Agriculture Bank of China. Ostatní musíte zkoušet. Karty totiž většinou nefungují u lokálních bank-třeba těch městských.

U “Bank of Hangzhou” si z bankomatu nevyberete…

Také se tvrdí, že některé bankomaty mohou mít problém s kartami typu Mastercard, a proto je všeobecně doporučováno mít karty dvě, kdy budou každá jiného typu. Já ale třeba takový problém neměla… O tom, že budete platit kartou v zahraničí, byste navíc údajně měli informovat vaši banku, aby vaši kartu nezablokovali kvůli podezření o krádeži karty. Ale kdo ví…

Kde najít bankomaty? Bankomaty většinou nehledejte přímo na ulicích, jsou totiž často v nějaké místnosti nebo rovnou v bance. Co je ale velké plus: Většina bankomatů umí anglicky! 

Pozn.: Jednou se nám stalo, že bankomat v metru kartu “sežral”. Pokud byste se dostali do stejné situace, okamžitě zavolejte do banky, ze které je bankomat.

* Platby kartou…

A co platba kartou v Číně?! Ačkoliv je placení kartami Visa nebo Mastercard běžné téměř po celém světě, v Číně narazíte na problém. Evropské karty skoro nikde nepřijímají. Vyjímkou jsou ale třeba mezinárodní obchodní řetězce nebo velké supermarkety.

V Číně obecně není tolik populární platit kartou (ani mezi Číňany). Pokud budete v Číně delší dobu, můžete si založit čínský bankovní účet. Zisk platební karty k tomuto účtu vám pak totiž otevře další platební možnosti… Problémem ale je, že čínský bankovní účet většinou nemůžete získat, pokud do Číny jedete jen jako turisti. Banky totiž v drtivé většině případů chtějí vidět vaše povolení k pobytu, potvrzení o studiu, o pracovním poměru,… Získat účet v Číně je proto celkem složité. Pokud jste ale v Číně dlouhodobě, určitě si účet založte, protože vám rozhodně zlehčí život (což stojí i za tu byrokracii). Majitelé čínské platební karty totiž mohou používat k placení trochu pokrokovější metody…

* WeChat pay, Alipay…

Pokud jste četli minulý článek, tak si ještě možná pamatujete, že “čínský Facebook” neboli WeChat v Číně opravdu jede. A ano… To i v placení. Když si do WeChatu/Alipay přidáte čínskou platební kartu, můžete všude platit mobilem, kdy pak jen necháte prodavače, číšníky, atd. oskenovat váš QR kód. Pokud máte aktivované placení přes tyto dvě aplikace, můžete pak také lehce posílat peníze svým přátelům, nakupovat online, atd. V Číně je tenhle způsob placení rozhodně nejrozšířenější a mobilem platí jak mladá, tak i starší generace. Samozřejmě to ale s sebou, asi jako všude, nese i jistá bezpečnostní rizika. Takže pozor! Přese všechno je ale tohle neskutečně pohodlná metoda, kdy jediné, co s sebou nutně potřebujete, když někam jdete, je váš mobil a klíče 😀 .

I toaleťák jedině po oskenování QR kódu.
(i když zdarma)

Na začátku svého pobytu jsem dokonce zažila, že na některých místech nebylo možné platit jinou metodou než přes WeChat nebo Alipay – většinou se jedná o samoobslužné stroje jako jsou pračky, tiskárny,… Těchto případů je ale zatím minimálně, proto se nebojte, že nebudete mít jak zaplatit.

#7 Ceny

Je v Číně draho? Dle mých zkušeností můžu říct, že ne. I když samozřejmě záleží… V Číně se dá vyžít s relativně malým “budgetem”, pokud si kupujete jen to nejnutnější a ještě nejlépe, když nevyhledáváte zboží ze západu. Pokud budete v Číně navštěvovat zejména čínské restaurace a čínské markety, rozhodně oproti ČR ušetříte. 

V nejlevnějších pouličních bistrech, restauracích a stáncích se street foodem se v klidu a dobře najíte jen za pár jüanů. Já často chodila na různé knedlíčky, kdy jsem za 6 smažených “ťiao-cek” zaplatila jen 5 jüanů, což je v přepočtu něco přes 15 Kč. Za 3 kynuté knedlíky “pao-c’” pak třeba jen 8 Kč. Za obří misku nudlí se zeleninou ve vývaru vždy cca 45 Kč. V menzách jsem se dost často pohybovala v rozpočtu kolem 36 Kč za oběd. A pokud jsme šli do trochu lepšího čínského podniku, tak jsme platili kolem 80 Kč za jídlo. V těchto případech jsme ale samozřejmě chodili do těch nejlevnějších podniků, kam běžně chodili i místní.

Ulice se street foodem v Pekingu.

Pokud budete toužit po nějaké vyhlášené čínské restauraci, určitě zaplatíte více – to samé platí i o restauracích v blízkosti významných turistických míst. 

Když ale po nějaké době zjistíte, že čínské jídlo už nemůžete ani vidět, nejpravděpodobněji se vydáte hledat nějakou restauraci v západním stylu. O tento typ zahraničních restaurací není hlavně ve velkých městech opravdu nouze. V Číně je velká spousta zahraničních fast foodů a různých řetězců evropských restaurací. Hned při nahlédnutí do jejich nabídky ale zjistíte, že za západní jídlo si znatelně připlatíte.

Za burger si rozhodně připlatíte…

Třeba takové italské těstoviny nebo mexické jídlo se v těch běžnějších restauracích může pohybovat v přepočtu kolem 150 Kč. Což, ano, s ohledem na české ceny není zase tolik, když si ale uvědomíte, za jak málo se můžete najíst čínského jídla…

A co nákup potravin v supermarketech? I tam vlastně platí to stejné-za zahraniční produkty zaplatíte víc. Hodně drahý je třeba sýr, který v Číně neseženete vůbec lehce, drahé je i různé müsli, italské těstoviny, máslo,…

Výběr čerstvých ryb v supermarketu-konkrétně Wallmart.
Sladkosti z dalekého západu-to nebude levné…

No a stejné je to i s nákupem oblečení, elektroniky, bot,… V Číně se dá pořídit hodně věcí velmi levně. Většinou ale jen na čínských trzích (ty se většinou nachází někde v podzemí – třeba u metra). Tam se ty ceny pohybují opravdu nízko. Jen pozor… Pokud zde nakupujete značkové oblečení nebo elektroniku, jedná se o padělky. 

Originální značkové zboží totiž v Číně rozhodně není levnější než u nás. Z mé zkušenosti mohu říct, že je leckdy ještě dražší. To stejné platí třeba i o oblečení z HM, Bershky, apod., kdy jsou ceny za zboží o trošku dražší než v Evropě. 

# 8 – Smlouvání

Když už byla řeč o čínských trzích, nesmím zapomenout ani na smlouvání, které je na těchto místech naprosto běžné. Na zboží tam totiž nikdy nejsou napsané ceny, což vás nutí se ohledně ceny zeptat přímo prodejce. Prodejce vám z pravidla řekne cenu mnohonásobně vyšší, než je reálná hodnota věci a na vás pak je, za kolik danou věc usmlouváte.

Já jsem třeba nikdy nebyla (a nejsem) velkým fanouškem smlouvání, protože mi to přijde neskutečně zdlouhavé a otravné. Přeci jen jsem ale byla v situacích, kdy jsem smlouvat musela. Můj nejčastější postup: Nejdřív je dobré si v hlavě říci cenu, která je váš strop. Potom věc po prodejci chtít za cenu ještě nižší, abyste pořád měli kam ustoupit prodejci a tu prvotní navrhovanou cenu zvýšit… Většina obchodníků smlouvá ráda a jsou příjemní, taky se mi ale někdy stalo, že jsem narazila na dost nepříjemné lidi.

Rozhodně ale nezkoušejte smlouvat v supermarketech, restauracích nebo třeba v obchodech mezinárodních řetězců, tam jsou ceny vždy jasně dané. Smlouvání se proto týká výhradně čínských trhů nebo různých obchodů se suvenýry. 

# 9 Nakupování přes internet

Nakupování přes internet snad nikdy a nikde nebylo snažší než v Číně. Na internetu tam seženete vyloženě všechno (někdy můžete najít třeba i opravdové bizarnosti) – od oblečení, elektroniku, až po potraviny. Nejznámnější internetový obchod je Tchao-pao (Taobao). Je to vlastně něco jako nám známý Ebay nebo Aliexpress, kde seženete všechno a ještě za velmi nízké ceny. 

Nakupování v Číně je v současné době převážně záležitostí internetu, kdy vám obchody všechno zašlou opravdu rychle – třeba dokonce v ten samý den. Někdy člověk až žasne nad množstvím kurýrů, kteří na svých kolech s kárkou vozí balíky. 

Na těchto portálech jsou navíc celkem často různé slevové akce. Jednou z nejznámnějších je asi akce na den 11.11., který je známý jako “singles day” – slevy na Tchao-pau jsou v tento konkrétní den opravdu značné (a ulice jsou následující dny plné všemožných krabic 😀 ).

Foceno po 11. 11. = balíčky všude!

# 10 – Co je v Číně těžko k dostání?

Ačkoliv se dá v Číně sehnat opravdu vše, přeci jen existují věci, které se shání hůře a nenarazíte na ně (tak jako u nás) na každém kroku. Tento poslední oddíl článku bude spíš pro holky, protože to beru ze své zkušenosti, kdy jsem měla problém sehnat různé holčičí věci, které je proto možná lepší si obstarat v dostatečných zásobách ještě před odjezdem 😀 .

Jedním z nejznámnějších těžko dostupných produktů je deodorant. Číňané je totiž běžně nepoužívají, a proto vám chvíli zabere, než nějaký dobrý seženete. Další věcí jsou určitě dámské hygienické tampony. Číňanky totiž při menstruaci používají hlavně vložky, takže tampony jsou v Číně nedostatkovým zbožím.

Problém jsem měla i s nákupem spodního prádla – konkrétně s kalhotkama, protože nejčastější typ kalhotek v Číně jsou takové ty “bombarďáky” až pod prsa, které jsem já opravdu nosit nechtěla, no a najít nějaký jiný střih kalhotek mi nějakou chvíli zabralo. A třeba takové silonky v jiném odstínu než pro bledulky, se mi také sháněly dost špatně.

Některé holky vyššího vzrůstu si taky stěžovaly na krátké střihy nohavic u kalhot, punčoch a rukávů svetrů. No jo… Číňanky jsou malé a hubené, a proto ani ty XXL velikosti nejsou běžné a to stejné platí i u velkých velikostí bot. 

Kdybych ale naopak měla napsat, co se v Číně nakupuje snadno, tak jsou to různé “serepetičky”. Takové ty roztomilé věci, které ve skutečnosti nepotřebujete, ale vlastně je všechny musíte nutně mít. Ať to jsou samolepky, propisky, různé roztomilé bločky, dárkové předměty a jiné. Čína je ideální zemí pro “sběračky nejrůznějších roztomilostí”.


Dnešní článek o Číně, tentokrát zaměřený na placení a nákupy, je u konce. Pokud by vás ještě něco zajímalo, určitě mi napiště a já se vám pokusím odpovědět. A na další díl z této série se můžete těšit zase brzy. 

Pozn.: Fotky jsou opět ve špatné kvalitě, jelikož jsou foceny na mobil a nebyly předem určené k publikaci na blog.

Tak ahoj a vidíme se u dalšího článku.

Vaše Daniela

Žádné komentáře

Napsat komentář