Na cestách ...

Nezapomenutelná letní dovolená na řeckém ostrově Kréta: Co na Krétě stojí za návštěvu? …

12. 9. 2021

Ahoj u dalšího cestovatelského článku. Dnes se spolu podíváme na Krétu, kde jsme letos v červenci trávili s přítelem, mou ségrou a jejím přítelem dovolenou. Řecko a zejména jeho ostrovy jsou moje srdeční záležitost. Projeli jsme jich hned několik a třeba na Krétě jsem letos byla již potřetí. Jak jsme si to na Krétě užili letos a kam jsme podnikli výlet autem? Nejen o tom vám napíšu v dnešním článku…


Musím upřímně říct, že plán na letošní dovolenou byl úplně jiný než jet na hotel s all inclusive na Krétu. Osud a C-virus to chtěl jinak a my znovu po roce seděli v letadle do Heraklionu, hlavního města Kréty. Jelikož jsme na Krétě trávili dovolenou i loni, chtěli jsme letos najít ubytování v úplně jiné části Kréty, což se nám povedlo. Našli jsme hotel u městečka Kavros v severozápadnější části ostrova. Na letišti nám však delegátka sdělila, že nám změnili hotel. Kam?! 5 km od letoviska, kde jsme byli loni a 100 km od původně vybraného hotelu. Co si budeme… Moc nadšení jsme nebyli, jelikož jsme plánovali výletovat autem na západě ostrova, kde to nemáme tolik proježděné… Dovolenou jsme si ale i tak užili a viděli jsme zase nějaká zajímavá místa.

Hotel jsme měli v letovisku Hersonissos, kde to opravdu žilo, což se nám vlastně líbilo. Večer jsme měli kam jít, kde nakoupit, kde si dát dobrý drink či poslechnout hudbu.

Problém jsme měli trochu s hotelovou pláží – hotel totiž stál na skále, takže o dlouhé písečné pláži nemohla být řeč. Na druhou stranu mělo to skalnaté pobřeží také něco do sebe a my si tak například každý večer užívali krásné západy slunce.

Výletování autem…

Den 1 – Oblast Bali: Paleokastro beach, Livadi beach, Bali beach a Karavostasi beach

Narozdíl od loňska, kdy jsme jeden jeli na výlet lodí, jsme letos podnikli výlety jen autem. Auto jsme si půjčili na dva dny u jedné půjčovny, která se nám zprvu zdála fajn a levná. V den půjčení auta jsme však byli velmi rychle vyvedeni z omylu a došlo nám, že jsme narazili na pěkné podvodníky. S cenou nás natáhli skoro na dvojnásobek a jejich chování bylo opravdu neprofesionální, což nám ze začátku dost zkazilo náladu. Pokud jsme chtěli ještě ten samý den vyrazit za poznáním, tak jsme už nemohli nic dělat.

Naše limuzína na dva dny, líbí se vám? 😀

První den jsme vyjeli do oblasti Bali. Cestou jsme z auta viděli zajímavou pláž Paleokastro, která je sice hned pod rušnou silnicí, ale i tak je moc pěkná, jelikož celou pláž obklopuje skalnaté pobřeží.

Paleokastro beach

Poté jsme se vydali na další pláž – Livadi beach, která je v dlouhé písečné zátoce. Na Livadi beach jsme byli v čase oběda, a šli jsme proto do plážové restaurace Beach Nostos Cafe, kde jsme se opravdu skvěle najedli a pokud se na pláž Livadi někdy vydáte, zastavte se tam, protože rozhodně neprohloupíte. Livadi beach však není v oblasti Bali jedinou pláží. Najdete jich tam hned několik…

My jsme následně jeli na Bali beach, kolem které najdete krásné taverny, všemožné obchůdky se suvenýrama či kavárny. Bali beach je opět písečnou pláží v zátoce, kde bylo krásně průzračné moře a to nebylo vše. Najdete tam třeba i jeskyni, ve které se dá schovat před sluncem, nebo menší přístav, kde si můžete půjčit loďku a objevovat pobřeží z moře.

Výhled na Bali beach z taverny

Na Bali beach jsme si dali ledovou kávičku a pokračovali na další pláž: Karavostasi beach. Tato pláž mi naprosto vzala dech (i když mořské dno bylo z velké části kamenité, a tak doporučuji vzít si boty do vody). Pláž Karavostasi je menší než dvě předešlé, ale o to má větší kouzlo. U pláže jsou dvě taverničky, jeskyně a skalnaté útesy po kterých se můžete projít. Z pláže se pak dá doplavat/dojet na šlapadle nebo paddle boardu k menší pláži s jeskyní Little cave beach, která je přístupná jen z vody. My na ni plavali v podvečer a měli jsme to štěstí, že jsme tam byli jen s pár dalšími lidmi.

Karavostasi beach
Little cave beach z výšky

S žádnou pláží okolo Bali podle mě nesáhnete vedle. Všechny jsou opravdu moc krásné. Na oblasti Bali mě navíc velmi bavilo to, že je lemovaná horami a tamní krajina má proto nezaměnitelný ráz.

Den 2 – Kolokitha beach, Elounda, Malia

Jelikož v týdnu, kdy jsme byli v Řecku, byla neuvěřitelná vedra, tak jsme i druhý den vyrazili na pláž, tentokrát na Kolokitha beach. Tato pláž nám už loni naprosto vzala dech, a proto jsme se ji rozhodli navštívit i letos. Cesta na tuto pláž je trochu komplikovanější. Autem dojedete do Eloundy, odkud se vydáte po úzké prašné cestě do kopce. Řízení na tuto pláž proto přenechte spíše zdatnějším řidičům. Po zaparkování na kopci na vás ještě bude čekat asi 20 minutový sestup prašnou cestou.

Kolokitha beach

Kouzlo téhle pláže tkví v tom, že pokud se na ni vydáte v časných ranních hodinách, budete ji mít skoro pro sebe. Letos tam například začalo chodit více lidí až kolem 11 hodiny, kdy už byl větší problém třeba i zaparkovat. Pokud se rozhodnete navštívit Kolokithu, nezapomeňte si přibalit vodu a jídlo, jelikož na této pláži nenajdete žádný stánek s občerstvením. Moře na Kolokithě bylo asi to nejprůzračnější ze všech pláží, které jsme během týdne navštívili.

Odpoledne jsme pak strávili přímo v Eloundě, kde toho nebylo zase tolik k vidění. Pláž byla fajn, ale nic extra a bylo na ní příšerné horko. Elounda je však výchozí bod pro lodní výlety například do pevnosti Spinalonga. U přístavu jsme si zašli na italské jídlo do restaurace Porto Rino, které bylo moc dobré.

Na závěr dne jsme se rozhodli podívat do letoviska, kde jsme trávili dovolenou loni – do Malie. Malia je opět rušnější letovisko, kde se nebudete nudit. Pláže tam jsou písečné a je tam hodně hotelů. Z pláže se můžete kochat pohledem na blízký ostrůvek, ke kterému můžete doplavat, nebo si po pobřeží dojít na drink do jednoho z plážových barů.


Kromě výše zmíněných míst, která jsme letos na dovolené navštívili vám z Kréty můžu doporučit například pláž Amoundara, která se nachází poměrně blízko od Eloundy. Pokud jste ubytovaní v západnější části ostrova nevynechte procházku Chanie či výlety na krétské klasiky Elafonissi nebo Balos. Na Krétě je však tolik krásných míst, že někdy stojí za to se trochu “ztratit”, jet bez plánu a zastavovat na místech, které vás upoutají, když kolem nich projedete.

To je pro dnešní článek z Kréty všechno. Pokud máte nějaké další otázky, neváhejte se mě tady nebo na mém Instagramu zeptat, a pokud budu znát odpověď, moc ráda vám odpovím. Jaká pláž z dnešního článku na vás udělala největší dojem? Napište mi to do komentáře 🙂 . Mějte se krásně a zase brzy u dalšího článku.

Tak ahoj,

Vaše Daniela

2 Komentářů

 • Odpovedet Sára 20. 9. 2021 at 15:13

  jé, hned bych jela taky, vypadá to suprově 🙂
  Sarushef blog

  • Odpovedet Beyond Ela 20. 9. 2021 at 20:57

   Já bych se zase hned vrátila zpátky 🙂

  Napsat komentář