Dear diary ..

Jaké to bylo na Colours of Ostrava 2019?!…

24. 7. 2019

Ahojky,

vítejte u nového článku, který jsem nejprve ani nezamýšlela napsat. ,,Co bych totiž psala o fesťáku?!”, honilo se mi hlavou. Jenže! Colours of Ostrava 2019 byly naprostá pecka a já mám tolik dojmů, že vám je prostě musím sepsat. I když… Tenhle článek se bude nejspíš řadit k těm kratším tady na blogu, i tak si ale myslím, že by mohl minimálně někoho povzbudit jet na tenhle fesťák příští rok. 🙂


Na Colours jsem chtěla jet už strašně dlouho, ale vždy jsem to tak nějak odkládala… Nebylo s kým, nebyly peníze, je to až v Ostravě a bla, bla, bla, bla… Poslední rok jsem se ale v tomhle dost změnila a řekla jsem si, že když něco budu chtít a alespoň trochu to půjde, tak to prostě udělám, i když to bude znamenat vystoupení z komfortní zóny, protože když se neodhodlám, tak budu akorát tak sedět doma a budu smutnit. A s Colours to bylo přesně tak… Ačkoliv bylo moc důvodů proč nejet, nakonec jsem ty lupeny v prosinci koupila, čemuž mimo jiné pomohlo i uveřejnění jednoho z headlinerů (mé srdcovky Florence and the Machine) a nakonec to bylo jedno z nejlepších rozhodnutí za poslední dobu.

Před odjezdem se ve mně mísilo dost pocitů a vlastně se mi ani moc nechtělo. Jednak jsem se bála, že tam prostě nezapadneme, bude blbé počasí, anebo že vůbec nejsme fesťákový typy, a jednak jsem nikdy předtím na vícedenním fesťáku nebyla, a tak jsem si to prostě nedokázala moc dobře představit. To všechno ze mě ale opadlo už v kempu a my si ty 4 dny užili vyloženě na maximum.

Na Colours se mnou jel můj životní parťák @storyofmydrone

Mezi největší zahraniční headlinery letošních Colours patřili již zmínění Florence and the Machine, The Cure, Mo, Years and Years, Lewis Capaldi a z české scény pak třeba Ben Cristovao, Kryštof, Mirai, Pokáč… Mohla bych pokračovat ještě dlouho, jelikož toho tento festival nabídl opravdu hodně. Nejen několik hudebních podií s nabušeným programem, ale i skvělý jídlo, pití, zábavu, přednášky, workshopy, atd. Zaručuji vám, že pokud se tam příští rok taky vydáte, tak se nudit rozhodně nebudete a věřím, že si přijdete na své.

My jsme do areálu běžně přicházeli na pozdní oběd, po kterém jsme zašli na nějaké přednášky a pak jsme chodili po různých koncertech. Volný čas jsme potom vyplňovali jídlem. Haldou jídla 😀 , protože jak já ráda říkám, tam kde nebyla pódia, byly stánky s jídlem, kdy bylo opravdu z čeho vybírat-od Mexika, burgerů, Asie až po tradiční “české” langoše nebo klobásy… Na výběr bylo i z veganských pokrmů. A ani ty sladké tečky nechyběly 😀 Zmrzlina, mraky stánků s palačinkami, waflemi i trdelníkama 😀

Jak jste pravděpodobně postřehli na Instagramu, mimo hlavní podia měla spousta značek ještě navíc své zóny, ve kterých to měl každý pojatý po svém. Nám se nejvíce líbilo asi v Jacku Danielsovi, kde měli drinky, DJ’s a prostě celá ta zóna vypadala stylově a krásně dokreslovala ten krásný areál Dolních Vítkovic. Další fajn zónu mělo HM, kde nám chutnaly hlavně drinky, na druhou stranu tam ale měli vždycky dost plno, a moc jsme tuto zónu proto nevyhledávali.

Taková ta insta-friendly zóna byla určitě i zóna Notina, kde byly asi ty nejfotogeničtější vstupní brány, kde nepřetržitě vznikaly fotky na instagram. Ani já jsem tam nemohla chybět …

Už samotný areál vypadal fakt peckově, protože jak jsem psala, jedná se o bývalé ocelárny. Ještě víc se mi asi areál líbil v noci, kdy byl hezky nasvícený a měl tu správnou atmosféru. I když, abych byla upřímná, mimo festival bych do dolní oblasti asi nešla, jelikož to vypadá i trochu hrůzostrašně, ale zas… K tomu festivalu se to skvěle hodilo. Ty super zákoutí, oprýskané stěny,… To se prostě musí vidět.

Co mi přišlo super, tak to byla organizace. Nikde jsme nečekali fronty, program byl srozumitelný a běžel jak hodinky. Vlastně si nevybavuji něco, co by nám nějak vadilo… Jen jsme možná první den čekali celkem dlouho na vstup do kempu, za což si ale tak trochu můžem sami, protože jsme přijeli pozdě 😀 Také se mi líbilo, že se Colours snaží alespoň trochu omezit plasty, kdy už dali stopku jednorázovým kelímkům a brčkům a na dost místech byly i tříděné koše… Celkově se i snažili udržovat čistotu. Snad nikdy jsme neviděli přetékat koše, Toiky byly čisté a měly toaleťák, mýdla,… Jako fajn bonus byla i pitná voda zdarma.

A co interpreti?

Očekávala jsem, že si nejvíc užiji Florence and the Machine, protože je fakt zbožňuji, ale i tak jsem prostě nevěřila svým očím a uším, jak moc to bylo skvělý. Pak se mi moc líbil i Rag’n’Bone Man, Tom Walker, Pokáč, MO. Kdo mě překvapil byla kapela Kryštof. Nejsem totiž zrovna jejich velký fanda, ale při jejich koncertu udělali takovou show, kterou si prostě něšlo neužít. Trochu mě naopak zklamalo vystoupení Bena Cristovaa, což bylo ale asi i tím, že jsem na něj už stará 😀 A pak jsem byla na rozpacích z Lewise Capaldiho, na kterého jsem se těšila, ale celý koncert a jeho skvělé písničky mi tak trochu zkazili ty jeho rádoby vtipné průpovídky, které už na mě byly prostě moc. Za můj objev celého festivalu bych korunovala izraelskou kapelu Lola Marsh, Pierce Brothers a Amber Run, kdy o tom svědčí i to, že jsme si je s Mírou pouštěli hned cestou z Colours.

Jako super ozvláštnění programu byly přednášky v rámci Meltingpotu, kdy se člověk hodně dozvěděl. Já byla na přednášce Přemka Forejta s Lukášem Hejlíkem a samozřejmě jsem nevynechala ani přednášku o Číně, pak jsme ještě šli na diskuzi o dezinformacích.

Trendy Colours 2019…

Přišlo mi, že Colours byla taková přehlídka outfitů, make-upů a nejbláznivějších kreací. Letěly třpytky, drdůlky ála medvídek, copánky a květinové věnce. Vlastně i platilo, že čím ztřestěnější outfit, tím lepší. Nejlíp, když jste měli crop-top, krajky, květinky a flitry! A klobouky!

Pár typů na závěr…

  1. Vstupenky  – Kupujte je dost předem, jelikož se prodávají v různých cenových vlnách. Vyplatí se nečekat 😀 A před festivalem je dobré si vyměnit vstupenky za pásek předem, kdy se alespoň vyhnete frontám, a festival si tak můžete užít hned od začátku.
  2. Co s sebou – Rozhodně apeluji na všechny: Vemte si pevné boty! Areál je tak rozlehlý, že se nachodíte. A navíc v pevných botech tak nebolí, když vám někdo šlápne na nohy. Předem zkouknětě předpověď, a když by mělo pršet, vemte si určitě pláštěnku a holinky. Fajn je si vzít i něco na sezení. No a hlavně si přibalte hotovost… Na většině míst nelze platit kartou.
  3. Jídlo a pití – Když patříte k neustálým hladovcům a nechce se vám zbytečně utrácet (jídlo v areálu je relativně drahé), přibalte si sváču. Tekutiny naopak nechte doma.
  4. Program – Plánujte dopředu a naposlouchejte si interprety. Navštěvujte i koncerty vám neznámých umělců, protože můžete objevit i novou a skvělou hudbu.
  5. Aplikace – Colours má i svojí aplikaci, která nám přišla fajn a dost nám pomohla v plánovaní. Přijde mi skvěle zpracovaná a je super, že jsou v ní už rovnou ukázky písniček a popisy umělců a jejich stylu hudby.

O Colours of Ostrava se často tvrdí, že je to nejlepší hudební festival v ČR, a i když nemám moc s čím porovnávat, tak tomu věřím. Nedokážu si totiž představit, že by něco v téhle naší malé zemičce mohlo být ještě lepší 😀  Ale připouštím, že každý má rád jiné věci…

I když jsem si myslela, že nejsem moc festivalová, zjistila jsem, že je to asi naopak. Celý festival byl naprosto skvělý a já byla šťastná tak, jako už dlouho ne… Colours pro mě zatím byly tou nejlepší akcí letošního léta. Spousta našich obav se vůbec nevyplnila a my si užili fakt skvělé 4 dny, které byly sice náročné a budeme je dospávat asi ještě dlouho,ale to k tomu prostě patří.

Já můžu Colours of Ostrava doporučit opravdu všem (i dětem a starší generaci, protože i na ty Colours myslí), jelikož v poměru cena kvalita toho Colours nabízí opravdu hodně. No a mně už nezbývá než se začít těšit na příští rok, protože pokud se nestane něco neočekávaného, tak my si další ročník nemůžeme nechat ujít!

Kromě fotek tady na blogu se můžete podívat i na pár videí, které najdete na mém Instagramu ve výběrech. Je jich tam celkem dost a myslím, že vám mohou ještě více pomoci k dokreslení atmosféry.

Kdo z vás někdy na Colours byl a jaký na ně máte názor? A co ostatní festivaly? Na které rádi jezdíte?

Tak ahoj,

Vaše Daniela

Žádné komentáře

Napsat komentář