Čína...

Čína mýma očima #6-Vánoce v Číně?!…

22. 12. 2018

Ahoj! Dnes už určitě “finišují” předvánoční přípravy a všichni se nemohou dočkat Vánoc! Také už do nich vlastně zbývá jen pár hodin. To ten rok zase utekl, viďte? Mně tedy utekl maximálně… Postupně mi chodí spousta dotazů, co já a Vánoce, co Vánoce v Číně, jak se na Vánoce připravuji, atd., proto jsem se rozhodla sepsat tento alespoň jeden vánoční článek, i když letos jde vánoční atmosféra kolem mě opravdu velkým obloukem…

Jak jste si asi mohli všimnout na mých sociálních sítích, hlavně tedy na Instagramu, nesdílela jsem téměř žádné příspěvky, které by měly spojitost s Vánocemi, proč?! Představte si totiž, že v Číně se Vánoce neslaví! A to téměř vůbec. Také vám to přijde divné? Možná si i říkáte, co je to za zemi, že neslaví Vánoce, které se snad slaví všude… No, ne?! I já, než jsem začala trochu více cestovat a zajímat se i o jiné kultury, jsem vlastně nikdy ani nepomyslela na to, že by se někde Vánoce neslavily… Teď mi to přijde hrozně absurdní, že jsem vůbec někdy tuto představu měla, ale když pro nás jsou Vánoce tak běžná věc, že jsem si myslela, že to tak platí pro celý svět.

Výzdoba jednoho KTV(karaoke)

V Číně Vánoce prakticky neexistují. I když… Samozřejmě do Číny postupně pronikají tradice ze Západu, kdy stále častěji, hlavně ve větších městech, narazíte na vánoční výzdobu, koledy v kavarnách, vánoční dekorace ve velkých supermarketech, atd. Dokonce už i některé čínské rodiny slaví Vánoce, většinou se ale jedná především o bohatší obyvatele měst nebo mladé lidi. I tak tento, pro nás snad nejdůležitější sváteční čas, není pro Číňany nijak důležitý. V Číně totiž slaví až tzv. čínský nový rok, který se slaví podle lunární kalendáře, kdy jeho oslavy připadnou každý rok na jiné datum, jedná se ale o období konce ledna až půlky února. V roce 2019 se oslavy čínského nového roku budou konat 5. února. To pak v Číně probíhají veliké oslavy s ohňostroji, lampiony, divadlem, hudbou, atd. To je teprve v Číně velká událost, během které je zvykem, že se rodiny sjíždí, navštěvují se a lidé si předávájí “dárky”, kdy tuto službu většinou plní pouze oblíbené obálky s penězi.

Bruslení v supermarketu 🙂

 

Vánoční atmosféra v nákupním centru

Všíchni víme, že Vánoce jsou spjaty s křesťanstvím. Křesťanství, ačkoliv v Číně existovalo a existuje (i když, dnes je to v Číně s náboženstvím trochu složitější, ale to by zase bylo na jiný článek), nepatří mezi nejdůležitější náboženství Číny. Dnes se k křesťanství hlásí opravdu velmi nízké procento zdejší populace (oficiálně snad jen kolem 1%, ale v poslední době se jejich počet navyšuje). Jenže! S obrovským počtem obyvatel, které Čína má, je z našeho pohledu i přesto křesťanů v Číně opravdu hodně. V Číně se třeba i proto tiskne nejvíce Biblí na světě… Je ale jasné, že právě proto, že v Číně nebylo a není křesťanství tolik rozšířené, se zde Vánoce neslaví. Čínští křesťané zde ale dozajista mají určité vánoční tradice, které pravděpodobně spočívají především v návštěvě kostelů. Rozhodně tu ale Vánoce neprobíhají tak, jako třeba u nás v Evropě. To znamená, že v období vánočních svátků neexistují nějaké státní prázdiny nebo volna. Lidé si nedávají dárky, nemají štědrovečerní večeře a rozhodně si doma nepouští koledy. Život tu prostě běží tak jako vždy… Přijde mi ale třeba trochu úsměvné, že ačkoliv se Vánoce v Číně prakticky neslaví, je i tak Čína největším výrobcem umělých vánočních stromků 😀 .

V čínských městech v dnešní době samozřejmě ale můžete narazit na kdecos… I na toho Santa Clause. V těch větších městech se navíc i někdy konají Vánoční trhy. Řekla bych, že je to ale spíše na popud cizinců, kteří v Číně pobývají… I my jsme zde v Chang-čou jeden měli. Je vám tedy asi jasné, že jsme se na něj vydali. Před jeho návštěvou jsem neměla žádná očekávání, už právě třeba jen kvůli tomu, že vím, jak to v Číně s Vánocemi je. I tak ale trhy předčily moje očekávání… Jen na tu horší stranu.

Na trhy jsme dorazili k večeru, abychom si nenechali ujít nasvětlené místo. To bylo snad jediné, co stálo za to. Na světýlkách opravdu nešetřili, jenže! Jediné, co se dalo na trzích sehnat a stálo za to, byla horká čokoláda a svařák. Kdybych nevěděla, že mám být na vánočním trhu, ani bych to nepoznala. Abych ale někomu nekřivdila, asi v jednom stánku prodávali vánoční dekorace. Jinak jste si mohli koupit thajské jídlo, kebab, kytary, ukulele, atd. Celé atmosféře nepřidalo ani to, že nikde nebyl ani jeden vánoční strom. Jen okolo byla spousta nasvětlených keřů, vánoční žirafa, nebo třeba čůrající pes. Zajímavé. A koledy? Ehm. Nic. Jen DJ s elektro hudbou. Když jsme ho poprosili, jestli by nemohl zahrát alespoň jednu koledu, odvětil, že žádné nemá. No dobře… Nechci být ale ani nijak vyloženě skeptická, je totiž super, že se alespoň někdo snažil tu vánoční atmosféru navodit. Bylo to navíc skvělé místo na seznámení se s dalšími cizinci v Číně. Chang-čou samozřejmě nebylo jediné město, které vánoční trhy pořádalo. Konaly se totiž třeba i v Šanghaji, kde je opravdu velká koncentrace cizinců. Tam už trhy působily mnohem, mnohem lépe. I když soudím tak jen podle fotek, protože pouze kvůli trhům se mi do Šanghaje jet nechtělo…

Zatím jsem neviděla ani jednu vánoční pohádku. Jen rozjíždím sérii Harryho Pottera.

A jak prožívám předvánoční atmosféru? Nijak… Vlastně mi letos ani nepřijde, že by měly nějaké Vánoce být. A možná je to tak i lepší, protože se mi alespoň nestýská po vánočním čase s rodinou… Vánoce jsem letos prostě nějak vytěsnila, a ne protože bych je neměla ráda, vlastně jsem milovník Vánoc, jen zde to prostě nemá nějaký větší smysl. Koledy jsem si tedy jednou pustila a v pokoji mám vánoční světýlka… Jestli mi Vánoce chybí? Ano i ne. Chybí mi pečení cukroví, rodina, vánoční pohádky. Na druhou stranu mi ale vůbec nechybí ten předvánoční tlak, přetvářka a shon. Před odjezdem jsem si Vánoce bez rodiny nedovedla představit, teď vím, že zas tak o moc nejde. Mám tu okolo spoustu skvělých lidí, se kterými si ty Vánoce taky nějak oslavíme. Jen po svém a se spoustou srandy. Navíc mezinárodně a pro někoho to i budou první Vánoce v životě-viz. spolužáci z Japonska, Indie i Ruska.

A jak Vánoce strávíme? Na instagramu jsem již psala, že se naše parta devíti studentů vydá na výlet do nedalekého Su-čou, kde v pronajatém apartmánu strávíme 2 noci až do 26. prosince. A co budeme dělat? 25. prosince se půjdeme “naložit” do horkých pramenů a užít si trochu relaxu. A ty zbylé dny typuji na spoustu lenošení, jídla, pití a hraní her. Už se moc těším na takové zase jiné Vánoce, které letos opravdu budou bez stresu a shonu…

A co Vánoční dárky? Se spolužáky jsme se letos domluvili na “secret Santovi”. Každý jsme si vylosovali jednoho člověka, kterému koupíme dárek a ten člověk o tom nebude do poslední chvíle vědět. Takže ano, nějaké dárečky jsem nakoupila, ale šlo spíše o drobnosti, kdy samozřejmě ještě navíc podaruji mojí spolubydlící a holky, se kterými se zde nejvíce bavím.

Moje “vánoční” výzdoba…

Hodně lidí se mě ptá, jestli jsem smutná, že nebudu na Vánoce doma. Ono… Samozřejmě že trochu ano, rozhodně se ale nijak nehroutím, protože i když nebudeme všichni pohromadě fyzicky, duch Vánoc a rodiny se mě drží i tady v Číně a v myšlenkách spolu budeme neustále, o tom nepochybuji… Pro rodinu jsem dárky nějak zařídila z Číny, pro přítele totéž a Míra mi dokonce dárečky přivezl i do Číny, tak se alespoň neošidím o napětí při rozbalování dárků. Haha… Na jednu stranu vím, že i pro rodiče budou letos Vánoce těžší, protože kdo by nechtěl být v tento významný den pohromadě s celou rodinou. Na druhou stranu ale vědí, že se tu mám skvělě, a že rozhodně nebudu na pokoji brečet do polštáře a smutnit po nich, takže doufám, že si i beze mě svátky užijí, co nejlépe to půjde.


Po Vánocích vyjde článek právě o Su-čou, který mám už nějakou tu dobu rozepsaný, jen čekám, co zažijeme při jeho návštěvě tentokrát, tak chci tyto dvě návštěvy spojit do jednoho článku. Pokud vás tedy zajímá, jak jsem si svátky užila doopravdy, sledujte můj blog a instagram! 🙂

Co vy a Vánoce? Slavíte je? Jste milovníky Vánoc, nebo se spíše vždycky těšíte, až bude po všem? Dejte mi vědět!

Já se na vás budu těšit o dalšího článku.

Zatím vám všem přeji ty nejkrásnější vánoční svátky plné radosti, štěstí, zdraví a pohody! (Přání do nového roku si ještě nechám, protože do konce roku plánuji vydat minimálně dva články.)

Mějte se krásně,

Vaše Ela

1 Komentář

  • Odpovedet Anonym 27. 12. 2018 at 10:44

    Danielko moc hezky napsane i tady jsme vanoce měli trochu jiné všichni uz mate svůj život ale o tom to je.Bohuzel i počasí na to ma vliv ale nemá cenu se trapit vecma co nemůžeme zmenit.Takze se mej moc a moc hezky myslime na Tebe a uz se tesime az v pohode pristanes v Praze na letisti.Posilame pusu a ještě vyrizuji pozdrav od cele naší velke rodiny pa

  • Napsat komentář