Na cestách ...

PRODLOUŽENÝ VÍKEND V BUDAPEŠTI-Jak strávit 3 dny v hlavním městě Maďarska?…

1. 3. 2022

Vítám vás u dalšího cestovatelského článku, tentokrát vás s sebou vezmu do Budapešti, kam jsme se s přítelem vydali na konci minulého roku. Do Budapešti jsem se sice chtěla vydat už delší dobu, ale i tak jsem od tohoto města neměla moc velká očekávání… O to víc jsem byla mile překvapena, jak se mi v Budapešti líbilo. Co jsme všechno navštívili a co se dá v Budapešti stihnout během třídenní návštěvy?


O tom, že vyrazíme do Budapešti, jsme se s mým milým bavili dlouho. Já tam zprvu chtěla hlavně kvůli mým maďarským kamarádkám, které jsem poznala během mého studijního pobytu v Číně. Bohužel se ale všechny během pandemie odstěhovaly jinam nebo tam zrovna nebyly, a tak jsme s Matěm měli v plánu pouze poznávání města.

Jak se do Budapešti dostanete? Budapešť není od ČR daleko, a proto máte hned několik možností. Můžete jet vlastním autem, letět letadlem (letenky se dají koupit poměrně levně), jet vlakem nebo autobusem. My jsme hned zavrhli auto, pak i letadlo, jelikož létání moc nemusím. Cestou tam jsme jeli autobusem se Student Agency a zpět jsme jeli vlakem Regiojetu. A co ceny? Obecně lze říci, že Budapešť je na tom cenově dost podobně jako Praha. Jídlo mi tam někdy přišlo levnější, ale to se lišilo podnik od podniku 🙂

Co je dobré o Budapešti vědět?

 • Budapešť je hlavním městem Maďarska
 • má asi 1,7 mil. obyvatel
 • platí se tam maďarskýma forintama
 • vznikla sloučením tří částí – Budy, Obudy a Pešti
 • rozkládá se na obou březích Dunaje
 • prodávají tam jedny z nejlepších langošů na světě 😀

1. DEN

Téměř osmihodinová cesta autobusem nám celkem rychle utekla i přes to, že byli naši spolucestující dost neomalení. Do Budapešti na nádraží Kelenföld jsme dorazili v pátek v brzkých ranních hodinách (Už po půl šesté. Další autobus nebo vlak by byl v Budapešti odpoledne, což nám už přišlo pozdě.), jelikož jsme chtěli mít co nejvíce času na objevování. Mysleli jsem si, že si sednem někam do nejdříve otevřeného podniku na snídani. No… I tak nám ale zbývalo dost času. Hned naproti nádraží bylo otevřené obchodní centrum Etele Plaza. Schovali jsme se tedy tam, snědli si sváču na lavičkách a v 7 ráno jsme zašli do právě otevřeného Starbucksu na kávu a muffin. A pak už jsme konečně vyrazili do centra města.

MHD

V Budapešti mají skvělou městskou dopravu. My si u automatu před obchodním centrem koupili třídenní jízdenku (za 4150 forintů) a nemuseli nic řešit. V Maďarsku se platí forintama, ale z naší zkušenosti není úplně nezbytné si peníze měnit. V Budapešti se totiž dá opravdu všude zaplatit kartou (a to třeba i na trzích). My si vyměnili jen pár forintů pro všechny případy, ale nakonec jsme se museli hooodně snažit, abychom je vůbec utratili, haha 😀

Rybářská bašta (Halászbástya)

První den jsme měli v Budapešti celkem zataženo, ale naštěstí to nebylo nic hrozného, protože nepršelo, ani nebyla velká zima nebo vítr. Naše první kroky vedly k Rybářské baště, která je jedním ze symbolů města. Byli jsme u ní už před osmou, což byl náš cíl. Chtěla jsem tam totiž být ještě předtím, než tam dorazí davy turistů. U Rybářské bašty to totiž může být pěkně narvané. Brzký příchod měl navíc i takovou výhodu, že jsme nemuseli platit vstupné do horního patra (kde se běžně platí), a mohli si tak užívat výhledy na město jen ve dvou. Ostatní turisty bych v tuhle dobu spočítala na prstech jedné ruky. Celé místo jsme si prošli, nafotili a poté vyrazili dál.

Gellértova hora (Gellért-hegy)

Na úpatí Gellértovy hory se nachází jedny z nejznámnějších lázni v Budapešti Gellértovy lázně. My si návštěvu těchto lázní nechali na jindy. Náš cíl byl vrchol Gellértovy hory. Z Gellértovy hory si opět můžete užívat výhledy na město a Dunaj, na hoře se také nachází Citadela, která ale byla během naší návštěvy zavřená 🙁 I tak to ale byla super procházka, jen se připravte, že pěkně do kopce. 😀 Pokračujeme…

Budínský hrad (Budai Vár)

Chcete dát tip na místo, odkud budete mít super výhled, ale nebudete muset šlapat do kopce?! Vyražte na Budínský hrad, tam totiž vedou eskalátory a výtah 😀 Abych byla upřímná, tak zrovna hrad mě ohromně zklamal a kromě výhledů (kterých jsme si ale užili předtím až kam) tam za mě nebylo nic extra zajímavého. Jediná ,,zajímavá věc” byla okna hradu, která se vůbec nehodila ke stylu stavby. Na hradě jsme si alespoň v tamní kavárně dali kávu a cheesecake, což nám zlepšilo náladu 😀

Pak jsme si dali oběd v Padthai Wokbar, což je podle mě maďarská síť asijských bister. Moc nám tam chutnalo a líbilo se nám prostřědí, jen ceny byly trošku vyšší.

Výborný oběd nám pak kompenzoval zklamání z hradu 😀

Ubytování

Už jsme se nemohli dočkat, až si necháme batohy v hotelu a tak jsme od hradu vyrazili na ubytování, které bylo na stejné straně řeky v části města Buda, a tedy jen pár minut od hradu. Málokdy vám dávám doporučení na ubytování, ale tady udělám vyjímku. Ubytovali jsme se v Ibisu Castle Hill – ceny příznivé, lidé milí, pokoje menší ale dostačují, ale co hlavně… Ty snídaně!!!! Měli tam jeden z nejbohatších snídaňových bufetů, který jsem kdy zažila. Mňam. Měli snad vše, na co si vzpomenete. Hotel měl navíc skvělou lokaci, byl jen 4 min. od metra.

Lobby hotelu Ibis Castle Hill.

Na hotelu jsme si zprvu chtěli jen odložit věci, ale skutečnost, že jsme do Budapešti z ČR vyjížděli v 11 večer předchozí den, stál proti nám a my nemohli jinak než si na tři hodinky zdřímnout. To už se mezitím setmělo a my vyrazili do večerního města.

Večerní centrum města

V Budapešti jsme byli před Vánoci, což bylo kouzelné… Všude byla krásná výzdoba, hrála hudba a odevšad se linula vůně svařáku a langošů. Obcházeli jsme trhy, kterých tam mají hned několik. My šli nejprve na Vörösmarty tér, poté na Szent István tér. A pokud byste chtěli váš zážitek z večerní Budapešti doslova ,,povýšit”, jděte na Budapest Eye. Mně se zprvu moc nechtělo, ale nakonec to byl jeden z nejhezších zážitků z celého víkendu.

Noční život…

Celý den jsme zakončili večeří v Karavánu, což je něco jako naše pražské Manifesto, jen ne tak velké a ani to nemělo takovou atmosféru 🙂

Karaván má ale strategickou polohu, je jen pár kroků od Szimpla kertu, což je vyhlášené budapešťské hipster místo, kde to večer prostě žije. Jedná se o tzv. ,,ruin bar”, který se nachází v pororozpadlé budově, ve které je spousta ,,haraburdí”, což ale dohromady funguje skvěle a místo má nezaměnitelnou atmosféru, na kterou jen tak nezapomenete. Uvnitř najdete několik barů, restauraci, konají se tam koncerty, hrají tam DJové,… Před návštěvou Szimpla kertu jsem se upřímně bála, jestli to už na mě nebude trochu moc, ale nakonec jsem si místo tak zamilovala, že jsme tam zakončili i další den. Za mě Szimpla kert při návštěvě Budapešti rozhodně nesmíte vynechat. 🙂

2. DEN

Most Svobody a Centrální tržnice

Po jedné z nejlepších hotelových snídaní v mém životě jsme potřebovali ještě trochu kofeinu, a tak jsme zašli do kavárny Budapest Baristas.

Den dva byl plný slunce, a tak jsme se z kavárny vydali pěšky městem k mostu Svobody (Szabadság híd), který mi přišel neuvěřitelně fotogenický.

Most je jen pár metrů od Centrální tržnice, kde si můžete koupit suvenýry, čerstvou zeleninu, ovoce, nebo jídlo. My si tam třeba dali oběd 🙂 Pokud byste taky chtěli navštívit tržnici, dejte si pozor na jejich otevírací dobu. Mám dojem, že v neděli třeba neotvírají vůbec. Centrální tržnice v Budapešti byla rozhodně jednou z nejzajímavějších tržnic, které jsem kdy navštívila.

Andrássyho třída a Náměstí Hrdinů (Hősök tere)

Známou Andrássyho třídu, kde je spousta módních obchodů, jsme projeli autobusem. Našim cílem bylo Náměstí Hrdninů, na kterém stojí památník významných osobností maďarské historie.

Pohled na Andrássyho třídu.

Z náměstí se navíc dostanete do městského parku, kde v zimě mají obrovské bruslařské kluziště pro veřejnost.

V areálu je mimo jiné hrad Vajdahunyad, který vypadá jako kdyby byl z Transylvánie 😀 . A konečně také Széchenyi Fürdő-asi nejznámnější lázně v Budapešti, které jsme rozhodli navštívit.

Lázně Széchenyi

Do lázní jsme si koupili vstupenky předem přes internet, což se vyplatí, jelikož tak dostanete slevu. Prodávají dva druhy vstupenek – můžete si vybrat, jestli si koupíte vstupenku jen na zavíratelnou skříňku ve sdílených šatnách nebo rovnou na celou převlékací buňkou. My zvolili první možnost, která samozřejmě vyšla levněji, ale pokud chcete více soukromí, nebo máte třeba děti, zvolila bych tu druhou. Do lázní si doporučuji vzít pantofle, dále pak samozřejmě ručník a pokud máte dost místa v kufru, tak i župan, který oceníte především v zimních měsících, kdy budete přebíhat z interiéru do exteriéru. A pokud si chcete zaplavat, tak bez plavecké čepice to rozhodně nepůjde 🙂

Interiéry se mi v lázních upřímně moc nelíbily, ve většině případů mi připomínaly spíše nějaký ústav, ale venkovní bazény byly pecka-hlavně v noci. Voda venku měla od 36 stupňů do 38, což bylo vzhledem k venkovní teplotě kolem nuly velká paráda. V lázních není problém zakoupit si nějaké občerstvení.

Relax v lázních jsme si moc užili 🙂 A příště chceme vyzkoušet Gellértovy lázně, které mají mít naopak krásné interiéry 😀

Den jsme zakončili burgerem v Zing Burger (maďarské síti fast foodu) a pak ještě drinkem v Szimpla kertu (jo, fakt jsem si to tam zamilovala 😀 ).

3. DEN

Maďarský parlament

Třetí a zároveň poslední den jsme strávili v okolí dechberoucího Maďarského parlamentu, který jsme si konečně prohlídli i zblízka (ale dovnitř jsme kvůli času nešli). Zpočátku byla trochu mlha, což dodalo místu na mystičnosti.

Kousek od parlamentu je památník ,,bot na Dunaji”, který připomíná masakr Židů za druhé světové války.

Nechyběla ani kávička, kterou jsme si vychutnali v nedalekém Madal Café.

Markétin ostrov (Margitszigeti)

Poslední bod na našem programu byl Markétin ostrov, kde se v létě koná známý Sziget festival. I u nás v Praze na Vltavě máme hned několik ostrovů, žádný z nich ale není tak velký jako tento v Budapešti. Pokud ho budete chtít projít celý, vyčleňte si na to dost času, anebo si půjčte kolo nebo vozítko, které půjčují přímo v areálu a řekla bych, že je to mezi turisty oblíbené. My se chvíli procházeli a pak už nastal čas oběda. Dali jsme si pizzu a pomalu jeli zpět na nádraží, odkud jsme v půl 4 vyjížděli zpátky do Prahy.


Ach… To byl tak krásný výlet, že už jen když píšu tyto řádky, mám úsměv od ucha k uchu. Nikdy předtím bych neřekla, že si Budapešť tolik zamiluji.

Je mi trochu líto, že jsem se k sepsání článku dostala až teď…. Na druhou stranu je ale fajn, že jsem si výlet mohla alespoň takhle znovu prožít. Pokud chcete být u mých dobrodružství dříve, nezapomeňte mě sledovat na Instagramu, kde jsem o dost aktivnější 🙂

Snad se vám můj článek líbil a najdete v něm třeba inspiraci, co v Budapešti navštívit. Pokud jste už v Budapešti byli, máte třeba nějaký tip, co tam vidět, který jsem do článku nezahrnula? Dejte mi vědět do komentářů. 🙂

Tak se zatím mějte krásně a těším se na vás zase příště!

Vaše Daniela

3 Komentářů

 • Odpovedet LIFE BY PAVLINA 27. 3. 2022 at 18:32

  To jsou krásné fotky, úplně ti závidím, že jsi takhle vycestovala! 🙂 Hned bych také někam vypadla pročistit hlavu, ale snad se také brzy dočkám. Dovolené se blíží, tak to hned bude veselejší. 🙂

 • Odpovedet Leník 6. 3. 2022 at 21:55

  Nádherné fotky a úžasný výlet! Děkuji, že jsem se díky Tvému článku mohla do Budapešti podívat 🙂 Na ZŠ jsem měla možnost podívat se tam. Konalo se tam MS v psaní na klávesnici. Byla jsem první v republice, ale bohužel mě nenominovali. Doteď nevím, proč :/ škoda, ale nedá se nic dělat. Někdy tam zajedu sama 🙂

  • Odpovedet Beyond Ela 7. 3. 2022 at 16:28

   Jsem ráda, že se Ti článek líbil. A to je opravdu škoda, ale přesně… Jednou si tam zajedeš sama a určitě si to v Budapešti užiješ 🙂

  Napsat komentář